Skalolezenie v Manínskej tiesňave

11. 06. 2015
Autor Martin Talač

Včera sme sa traja odvážlivci zúčastnili kurzu skalolezenia v Manínskej tiesňave. Bol to v podstate taký malý firemný teambuilding, na ktorom sme sa naučili základy lezenia, istenia a zlaňovania. Tomuto všetkému náš zaučil skúsený horolezecký inštruktor Dušan z Manínskej horolezeckej školy Rockstar. Dušan vie o lezení naozaj všetko a v živote uviazal už nejeden "osmičkový" uzol.

Možno si niektorí z Vás myslia, že lezenie je nebezpečný šport, ale ak dodržíte všetky bezpečnostné pokyny, tak ako Dušan tvrdí "aj jazda autom je nebezpečnejšia ako lezenie". A Dušan si potrpel naozaj na všetky bezpečnostné predpisy. On sám totiž berie svoju prácu ako poslanie a od roku 1995 učí ľudí ako loziť a hlavne ako loziť bezpečne. Keď bol mladší, tak nebral všetky možné riziká vážne, ale to sa zmenilo po tom, ako prežil pomerne závažný pád.

Lezenie bola skutočne výborná skúsenosť a niektorí z nás sa mu po včerajčom zážitku chcú venovať aj naďalej. Ak ste si mysleli, že pri lezení je dôležitá iba fyzická sila, tak ste na omyle. Pri lezení je veľmi dôležitá aj psychika. Zároveň si lezením svoju psychiku aj upevňujete. Naučíte sa zvládať napríklad stresové situácie, pretože pri skalolezení je dôležité udržať pokoj a rozvahu aj vo vypätých situáciach a rozmyslieť si, ktorý stup alebo chyt teraz spravíte. Zároveň si trénujete napríklad aj cieľavedomosť a trpezlivosť. Ak si zaumienite, že vyleziete niektorú z ciest, ale tesne pod vrcholom neviete čo ďalej a dochádzajú Vám sily, musíte si nájsť vhodnú polohu počas ktorej si odpočiniete a premyslíte si ďalší krok. Tak je možné zvládnuť, čo ste si zaumienili.

O tomto všetkom, ale aj o mnohom ďalšom Vám môže povedať priamo Dušan, s ktorým Vám môžeme zabezpečiť podobný zážitok. Manínska tiesňava sa nenachádza ďaleko od nášho Wili Royal v Belušských Slatinách.

Aby ste mali predstavu, ako to celé prebiehalo, pozrite si nasledujúce fotky.

Všetko začalo na "umelej" stene priamo v horolezkej škole. Dušan v žlto-zelenom tričku


Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku...

Aj viazať uzly sme sa naučili

Konečne mierime do skál

Už sme skoro tam. Každý dostal výbavu, ktorú si musel odniesť.

Prvý lezec v akcii

Veľmi dôležité je správne istenie

Treba si dôkladne rozmyslieť, aký stup alebo chyt bude nasledovať

Výhľad z nášho "základného tábora" počas prestávky. Príjemne strávený deň v prírode


Viazanie osmičkového uzla. Ten je pri lezení alfou a omegou.

Zatiaľ čo prvý lezie, druhý istí

Zlaňovanie bolo skvelou skúsenosťou


Sledujte nás aj na

Novinky e-mailom

Zadajte svoj e-mail a budeme Vám občas zasielať informácie o výhodných ponukách, novinkách a zaujímavostiach.