SANTA, DEDO MRÁZ, ALEBO MIKULÁŠ deťom je to aj tak jedno

30. 10. 2014
Autor Kristína Lišková

Za Mikulášom v papučkách a s koláčmi v ruke

„Obujte si papučky a odložte si kabát, tešíme sa na vás vo vnútri." Takto ma privítal nápis na dverách Wili Royal Country House v Belušských Slatinách. Do Mikuláša vtedy chýbal necelý týždeň. Loveckú sezónu obchodov na mamičky a ich ratolesti bolo však cítiť už od jesene. Obula som si prinesené papuče – veď rozkaz je rozkaz. Reči o tom, že návštevám sa papuče núkať nemajú, som zahodila za hlavu. Mikulášsky podvečer totiž znásobil svoju atmosféru práve tým, že ste si ho mohli „prejsť" vo vlastných papučiach.

Moderné spojené s tradičným

img1

Popri rade najmenších možných veľkostí topánok a detských vešiakov som sa ocitla v tvorivých dielňach. Nie, neverím na rozprávky o Santa Clausovi a škriatkovských domčekoch na výrobu hračiek. Táto dielňa však rozprávkovo pôsobila. Predstavte si, že vidíte sedemnásť detí, ktoré vykrajujú medovníky, lepia obrázky z papiera a nakoniec polepia aj samé seba. A nielen to! Obrázky lepili aj oteckovia. Sústredene a presne po čiarke ich najskôr vystrihli pre deti z výkresov. Iné slovo ako čarovné či rozprávkové by ani vám vtedy na myseľ neprišlo.

Vstupujem do otvorenej kuchynky. Zacítim lákavú vôňu nealkoholického punču. Správne, otcovia sadajú po Mikulášskej akcii za volant, niektoré mamičky odchádzajú dojčiť do čitateľského a oddychového kútika. K punču sa servírujú aj koláče.

„Koláčiky sme piekli asi štyri hodiny včera večer. Je to už taká naša tradícia,"dozvedám sa od majiteľov. Koláčiky rôznych tvarov a chutí ste našli snáď v každej miestnosti. Stačilo si len vybrať.

„Keď sme sem prišli, páčil sa mi ten kľud, taký pokoj, ktorý z toho všetkého išiel."

Povie mi v krátkom rozhovore mamička Alena. Do Slatín prišla s trojročnou Sofinkou a s päťročných Filipkom. Filipko narátal pred Mikulášom do desať. Jeho sestra sa však mikulášskej brady hanbila a darček za ňu musel nadiktovať brat. Trojročný Majko to vyriešil po svojom. Mikulášovi povedal, že nechce nič. Keď som sa s ním potom stretla na koberci v dielničkách, vystrihoval obrázky áut z papiera. „Povieš mi aspoň, čo striháš?" snažím sa z Majka vytiahnuť nejaké vety. Odpoveď dostávam jasnú: „Nie."Otec malého Majka s úsmevom dodáva, „my máme dnes totiž tichý deň, my nerozprávame."

O deťoch, ale stále pre ne

Krása sa dá nájsť v maličkostiach. Vo sviečkach, ktoré lemujú schody, vo vianočnej stuhe, ktorou sú previazané plienky pre malých „Mikulášov". Sviatky si môžu svoju modernosť ponechať rovnako ako tradíciu. Tradícia mikulášskych dielní spojená so stretnutím Mikuláša sa tento rok v Belušských Slatinách začala. A chce pokračovať. Odštartovala komornejší spôsob predvianočných zvykov, dala zbohom preplneným kulturákom a zelenú rodinnej atmosfére. Možno sa budúci rok v predmikulášskom období pre ňu rozhodnete aj vy.

Hou, hou, hou, ...


Sledujte nás aj na

Novinky e-mailom

Zadajte svoj e-mail a budeme Vám občas zasielať informácie o výhodných ponukách, novinkách a zaujímavostiach.