Na potulkách s Wolfíkom po hrebeni Súľovských skál

20. 07. 2015
Autor Zuzana Sunegová

Na potulkách s Wolfíkom po hrebeni Súľovských skál

Našu sobotňajšiu túru sme začali v malebnej obci Súľov na Považí, nad ktorou sa hrdo vypínajú Súľovské skaly. Možno ich zaradiť medzi najznámejšie skalné miesta, ktoré každoročne navštívi množstvo domácich i zahraničných turistov. Vydali sme sa teda po náučnom chodníku smerom na hrad. Cestu, okrem nádhernej prírody, lemovali informačné tabule, ktoré počas túry na hrad odkrývajú zaujímavosti o miestnej geológii, faune a flóre. Počas strmého výstupu sme museli zdolať i zopár krátkych rebríkov, ale stálo to za to.

Ako sme sa dozvedeli, strážny hrad Súľov sa skladal z dolného a horného hradu. Po vyhorení a zemetrasení bol značne poškodený a zostali z neho už len ruiny. Ak sme sa chceli dostať do jeho hornej časti, museli sme prejsť úzkym priesmykom pomedzi skaly a tzv. kamenným okom. Výhľad z vrcholu je ale neopísateľne krásny. Tu sme sa na moment zastavili a užívali si ho. Mali sme výhľad na zvyšok Súľovských skál, Veľký i Malý Manín, hrebeň Martinských holí, Kľak, Strážov i okolité dedinky Súľov a Jablonové. Pod hradom sa nachádza lúka, kde informačná tabuľa oboznamuje turistov so skalným Indiánom, ktorý bdie nad poriadkom na tomto príjemnom mieste.

My sme sa tu však nezastavili a v našej túre sme pokračovali ďalej. Počasie nám prialo, obloha bola stále jasná a ovieval nás príjemný vetrík. Tak sme po červenej značke prešli cez Sedlo pod Bradou, Roháčske sedlo až na vrch Roháč. Počas túry nám neuniklo množstvo vyznačených miest s nezabudnuteľnými výhľadmi na údolie medzi Súľovskými skalami, kde sa rozprestierajú obrovské lúky, na ktorých sa pasú ovečky.

Súľovské skaly sú vhodným miestom aj pre horolezcov. Nachádza sa tu viacero skál vhodných na lezenie. Každý rok sa tu organizuje horolezecký zraz. Aj toto je jeden z množstva dôvodov, prečo sa do Súľovských skál vybrať. A to dokonca aj s deťmi – časť z turistických trás nie je náročná, dokonca na hrad vedie i ľahšia cesta, ktorú hravo zvládnu aj vaše ratolesti. Ak stavíte na túto túru, určite neobanujete. Ako odmena vám okrem dobrého pocitu z príjemne stráveného dňa, či pohodovej túry zostane v pamäti aj nezabudnuteľné množstvo nádherných výhľadov, ktoré si môžete uchovať nielen na fotografiách, ale aj vo svojom srdci.

Trasa: Súľov parkovisko - Lúka pri Kamennom hríbe - Lúka pod hradom - Hrad Súľov - Sedlo pod Bradou - Pod Roháčom - Roháčske sedlo - Súľov obec


Mapa trasy

Výhľad z Hradu Súľov


Výstup na Hrad Súľov

Výhľad z hradu na obec Súľov

Wolfík a pohľad na Súľovské skaly

Sledujte nás aj na

Novinky e-mailom

Zadajte svoj e-mail a budeme Vám občas zasielať informácie o výhodných ponukách, novinkách a zaujímavostiach.