Čachtický hrad
Čachtický hrad vám odporúčam navštíviť, pokiaľ trávite dovolenku napríklad v našom Wili Royal v Belušských Slatinách. Posledný rok prešiel hrad významnými prestavbami a na hrade začala fungovať aj služba sprevádzaných prehliadok, ktoré sa začínajú každú hodinu. Z Čachtického hradu sa pomaly ale isto stáva veľmi zaujímavá turistická destinácia. Ak by boli pre ľudí sprístupnené aj rozsiahle katakomby pod obcou Čachtice, tak by to pomohlo turizmu nie len priamo v Čachticiach ale aj Slovensku. Nenadarmo však Čachtický hrad získal v roku 2014 ocenenie od Britského združenia turistických novinárov za výnimočný turistický projekt.
Toľko môj postreh z mojej návštevy hradu. Ale späť k Bátoričke.
Zrejme každý pozná krvavý príbeh o mučení a vraždení mladých žien a o kúpaní sa v ich krvi spojený s Alžbetou Báthoryovou. Údajne na tento „skvelý" nápad prišla v momente, keď udrela svoju mladú poddanú a jej krv zanechala Bátoričkinu pokožku svetlejšiu a mladšiu. Isté je, že kúpanie sa v krvi mladých žien je iba vymysleným príbehom a príbeh o mučení a vraždení môže byť čiastočne pravdivý. Praktiky mučenia tu však radšej rozoberať nebudem.
Úplne stopercentne sa jej však vraždenie dokázať nedá, aj keď o tom vypovedalo niekoľko svedkov. Tí boli však boli počas vypovedania mučení a tak je možné, že si na Bátoričku mohli aj niečo navyše vymyslieť, len aby ich utrpenie skončilo.
Existuje niekoľko možných príbehov, ako to v skutočnosti bolo:
V niektorých príbehoch sa hovorí až o 650 obetiach. Na to však historici odpovedajú, že by to nebolo možné. V tých časoch nebol dostatok obyvateľov a panovníci zabíjali svojich poddaných iba zriedka. Pre panovníkov bola práca poddaných ich príjmom, takže by sami prichádzali o príjmy, ak by ich zabíjali. Ak by Bátorička bola zabila 650 dievčat, musela by svoje obete hľadať aj v iných panstvách a keby v iných panstvách začali miznúť dievčatá, každý panovník by chcel vyriešiť tento problém. Bátoričku by preto ihneď zažalovali na súde. Na súde boli odsúdení iba jej spoluvinníci, ale s Bátoričkou sa nikdy súd nekonal. Mal sa konať proces aj s Bátoričkou na podnet Juraja Thurzu, ale pre nedostatok dôkazov on sám tento proces zastavil.
V krvi dievčat sa taktiež nemohla kúpať, pretože na jeden kúpeľ by potrebovala asi 13 žien a krv by sa začala zrážať, kým by naplnila vaňu takým množstvom krvi. Citran sodný proti zrážanlivosti krvi sa začal používať až v dvadsiatych rokoch 20. storočia.
Je tu ale možnosť, že Bátorička bola skutočne vrahyňa a umučila a zabila približne 80 dievčat. S istotou sa to však nedá povedať pre nedostatok dôkazov. Bátorička ostala na Čachtickom hrade v domácom väzení do roku 1614, kedy zomrela ako 54 ročná.