Krvavá grófka z Čachtického hradu

15. 07. 2015
Autor Martin Talač

IMG_2532 (kópia)

Čachtický hrad

Čachtický hrad vám odporúčam navštíviť, pokiaľ trávite dovolenku napríklad v našom Wili Royal v Belušských Slatinách. Posledný rok prešiel hrad významnými prestavbami a na hrade začala fungovať aj služba sprevádzaných prehliadok, ktoré sa začínajú každú hodinu. Z Čachtického hradu sa pomaly ale isto stáva veľmi zaujímavá turistická destinácia. Ak by boli pre ľudí sprístupnené aj rozsiahle katakomby pod obcou Čachtice, tak by to pomohlo turizmu nie len priamo v Čachticiach ale aj Slovensku. Nenadarmo však Čachtický hrad získal v roku 2014 ocenenie od Britského združenia turistických novinárov za výnimočný turistický projekt.

Toľko môj postreh z mojej návštevy hradu. Ale späť k Bátoričke.

Zrejme každý pozná krvavý príbeh o mučení a vraždení mladých žien a o kúpaní sa v ich krvi spojený s Alžbetou Báthoryovou. Údajne na tento „skvelý" nápad prišla v momente, keď udrela svoju mladú poddanú a jej krv zanechala Bátoričkinu pokožku svetlejšiu a mladšiu. Isté je, že kúpanie sa v krvi mladých žien je iba vymysleným príbehom a príbeh o mučení a vraždení môže byť čiastočne pravdivý. Praktiky mučenia tu však radšej rozoberať nebudem.

Úplne stopercentne sa jej však vraždenie dokázať nedá, aj keď o tom vypovedalo niekoľko svedkov. Tí boli však boli počas vypovedania mučení a tak je možné, že si na Bátoričku mohli aj niečo navyše vymyslieť, len aby ich utrpenie skončilo.

Existuje niekoľko možných príbehov, ako to v skutočnosti bolo:

  1. Bátorička bola psychopat a kúpala sa v krvi mladých dievčat, aby ostala mladá.
  2. Bátorička bola psychopat, mučila a vraždila mladé ženy, ale v ich krvi sa nekúpala.
  3. Bátorička bola liečiteľka. Áno dá sa to povedať aj takto. Už v tom období totiž ľudia požívali rôzne bylinky, ktoré mohli navodiť rôzne stavy a tak sa mohlo stať, že konanie Báthoryovej bolo ovplyvnené nejakou halucigénou látkou.
  4. Bátorička bola vplyvná žena a možno existovali ľudia ako Juraj Thurzo, ktorí ju chceli zdiskreditovať, pripraviť o majetky, či úplne odstaviť a preto začali šíriť chýry o mučení a vraždení žien.

V niektorých príbehoch sa hovorí až o 650 obetiach. Na to však historici odpovedajú, že by to nebolo možné. V tých časoch nebol dostatok obyvateľov a panovníci zabíjali svojich poddaných iba zriedka. Pre panovníkov bola práca poddaných ich príjmom, takže by sami prichádzali o príjmy, ak by ich zabíjali. Ak by Bátorička bola zabila 650 dievčat, musela by svoje obete hľadať aj v iných panstvách a keby v iných panstvách začali miznúť dievčatá, každý panovník by chcel vyriešiť tento problém. Bátoričku by preto ihneď zažalovali na súde. Na súde boli odsúdení iba jej spoluvinníci, ale s Bátoričkou sa nikdy súd nekonal. Mal sa konať proces aj s Bátoričkou na podnet Juraja Thurzu, ale pre nedostatok dôkazov on sám tento proces zastavil.

V krvi dievčat sa taktiež nemohla kúpať, pretože na jeden kúpeľ by potrebovala asi 13 žien a krv by sa začala zrážať, kým by naplnila vaňu takým množstvom krvi. Citran sodný proti zrážanlivosti krvi sa začal používať až v dvadsiatych rokoch 20. storočia.

Je tu ale možnosť, že Bátorička bola skutočne vrahyňa a umučila a zabila približne 80 dievčat. S istotou sa to však nedá povedať pre nedostatok dôkazov. Bátorička ostala na Čachtickom hrade v domácom väzení do roku 1614, kedy zomrela ako 54 ročná.
IMG_2587 (kópia)
Model Čachtického hradu v múzeu modelov v Podolí, neďaleko Čachtíc
IMG_2496 (kópia)
Na hrad sa dostanete z obce Čachtice pešo za približne 30 minút. Zaparkovať sa dá buď v obci, alebo sa dá ísť autom po ceste smerom na hrad a zaparkovať na platenom parkovisku hradu.
IMG_2512 (kópia)
Vstupná brána hradu
IMG_2502 (kópia)
Pohľad na hrad z prvého nádvoria
IMG_2505 (kópia)
Druhé nádvorie. Tu začínajú aj prehliadky hradu so sprievodcom. Prehliadka hradu so sprievodcom sa skutočne oplatí.
IMG_2508 (kópia)

IMG_2524 (kópia)

IMG_2516 (kópia)
Pohľad na obec Višňové

IMG_2509 (kópia)

IMG_2533 (kópia)

Sledujte nás aj na

Novinky e-mailom

Zadajte svoj e-mail a budeme Vám občas zasielať informácie o výhodných ponukách, novinkách a zaujímavostiach.