Čo robiť, ak je v Tatrách škaredé počasie?

09. 04. 2015
Autor Martin Talač

Ste v Tatrách, vonku je škaredo, takže do hôr sa neoplatí ísť a vy rozmýšlate čo podniknúť? To isté sme zažili počas Veľkej noci. Tešili sme sa na krásne jarné túry, no namiesto toho boli Tatry zahalené v oblakoch a pršalo. Nakoniec to ale nebol žiadny problém, pretože v okolí je veľmi veľa zaujímavých miest a pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť. Počas tých pár dní sme preto precestovali Kežmarok, Levoču, Spišský hrad a Žehru. Možno ste ani netušili ale všetky tieto miesta sa nachádzajú na zozname UNESCO. A okrem nich tam patria aj ďalšie miesta v okolí. Ale o nich zase niekedy inokedy.

Škoda bola, že počas Veľkej noci bola väčšina pamiatok zatvorená, takže sme sa nedostali dovnútra úplne všade. Našťastie Spišský hrad bol otvorený a tiež Chrám sv. Jakuba v Levoči.

Od Tatier je najviac vzdialená Žehra, ale autom cesta trvá maximálne 40 minút. Žehra sa nachádza kúsok za Spišským hradom.

Kežmarok

Mesto Kežmarok je historické mesto s krásnym historickým centrom, v ktorom sa dá vidieť veľa pamiatok. Viď nižšie.

Táto nenápadná biela budova s drevenou strechou je Kostol Najsvätejšej trojice v Kežmarku z roku 1717, ktorý je zapísaný dokonca na zozname Svetového dedičstva UNESCO od r. 2008. Je to drevený artikulárny kostol, čo znamená, že je celý postavený z dreva a nie je tam použitý ani jeden kovový klinec. Najmä jeho drevený interiér je to, čo ho robí výnimočným. Keďže sme sa nedostali dovnútra, môžete si pozrieť aspoň fotku tu.

Hneď vedľa artikulárneho kostola stojí aj tento Nový evanjelický kostol.

Radnica v Kežmarku. V Kežmarku bolo na rozdiel od Tatier slnečno.

Hrad Kežmarok bol taktiež zatvorený. Zaujímavosťou je, že bol postavený v meste, takže ide skôr o mestský hrad a nie typický hrad na skalnom brale.

Spišský hrad

Spišský hrad (UNESCO) bol otvorený a mali sme tu šťastie, pretože sme prišli v správny čas a zozbieralo sa dostatok návštevníkov na prehliadku hradu so sprievodcom. Toto je bežné počas letných mesiacov, v apríli je však návštevníkov menej a preto aj prehliadky sú menej časté.

Pohľad na Spišský hrad zo Spišského Podhradia. Ak prichádzate autom, tak vám odporúčam ísť na parkovisko z východnej strany, od obce Hodkovce. Odtiaľ je prístup na hrad pohodlnejší po asfaltovej ceste. Hrad je v skutočnosti ešte majestátnejší ako na obrázkoch.

Prvé nádvorie hradu, na ktorom žije aj Syseľ pasienkový. Je to jedno z mála miest na Slovensku, kde majú svoju kolóniu. Okrem toho ich môžete vidieť aj na Bratislavskom letisku. :)

Bránim hrad pre nepriateľskými vojskami.

Výklad v mučiarni bol skôr pre silné žalúdky.

Takéto sú výhľady z hradu. Tento konkrétne je na Spišské Podhradie.

Levoča

Celé historické centrum Levoče je taktiež zapísané na zozname UNESCO. Levoča bola v minulosti významným obchodným centrom, pretože má skvelú polohu. Ak chcel obchodník prechádzajúci z Poľska do Maďarska (alebo späť) v minulosti v Levoči niečo predať, musel postupovať podľa zákonov. Obchodníci museli ostať v Levoči minimálne 14 dní a ak chceli niečo predávať obyvateľom Levoče, museli platiť poplatok za stánok na hlavnom trhu a dane za veľkosť a váhu tovarov, ktoré predávali. Vďaka svojej polohe sa z Levoče stalo bohaté obchodné centrum.

Pohľad na historické centrum. Do Chrámu sv. Jakuba sme síce mohli vôjsť, ale bola Biela sobota a prebiehala poklona. Avšak najväčší drevený oltár svete, ktorý je dielom Majstra Pavla z Levoče sme videli.

Pútnické miesto - Mariánska hora. Levočania postavili tento kostol ako poďakovanie Panne Márií, že ich uchránila pred vpádmi Tatarov v 14. storočí.

Žehra

Kostol Ducha Svätého v Žehre je tiež zapísaný na zozname UNESCO. Kostol pochádza z 13. storočia. Najvzácnejšie pamiatky v kostole sú nástenné maľby, ktoré majú vysokú umeleckú hodnotu a pochádzajú z 13. a 14. storočia.

Nabudúce prinesiem informácie a fotky z ďaších zaujímavých miest, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Tatier.

Sledujte nás aj na