Čo ak Vám plány na Liptove prekazí dážď?

05. 05. 2015
Autor Martin Talač

Naplánovali ste si výlet, na ktorý je najlepšie pekné počasie, ale hneď ako vstanete je Vám jasné, že z výletu nič nebude, lebo celý deň bude pršať? Aj v takom prípade sa však dajú na Liptove navštíviť zaujímavé miesta. V tomto článku odporúčam navštíviť Liptovský Ján spolu s Jánskou dolinou. Z Wili Hunter trvá cesta autom do Liptovského Jána približne 30 minút. Nachádza sa kúsok za Liptovským Mikulášom v smere do Popradu, priamo pri dialnici. V Jánskej doline odporúčam navštíviť Stanišovskú jaskyňu a v Liptovskom Jáne zase Podzemie pod Vežami - Mincovníčkovo. Možno vám tieto miesta nič nehovoria, ale o to viac budete prekvapení ak ich navštívite. Obe miesta sa dajú navštítviť počas jedného dňa a prevádzakujú ich nadšení jaskyniari z Liptova. Okrem toho prevádzkujú aj Medvediu štôlňu v Žiarskej doline.

Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa sa nachádza v Jánskej doline, kúsok za Liptovským Jánom. Vedie k nej úzka asfaltová cesta, po ktorej môžete ísť autom, ale ak nemusíte, na Vašom mieste by som nechal auto v Liptovskom Jáne a išiel pešo. Popri ceste tečie horský potok a prechádzka je to veľmi príjemná. Ak sa ale predsa len rozhodnete ísť autom, dávajte pozor a choďte pomalšie, pretože po ceste väčšinou chodí veľa turistov.

Stanišovská jaskyňa je vápencová jaskyňa, ktorá nie je elektrifikovaná, takže pred vstupom do jaskyne dostane každý návštevník "čelovku" a ak je v jaskyni veľa vody, tak aj pršiplášť. Ten sme my nepotrebovali, aj keď v jaskyni kvapkala voda z každej steny. Návšteva tejto jaskyne je úplne iná ako návšteva napríklad jednej z Demänovských jaskýň, ktorá je síce jedna z NAJ na Slovensku, ale do ktorej by Vás sprievodca nevzal iba 4, ako nás. Náš sprievodca Peter s tým nemal žiaden problém a urobil nám naozaj súkromnú prehliadku jaskyne, počas ktorej sme sa ho mohli pýtať všetky otázky, ktoré nám napadli a prehliadka tak bola oveľa osobnejšia.

Mincovníčkovo

Podzemie pod vežami, Mincovníčkovo, Príbeh mince - tieto všetky názvy pomenúvajú jednu atrakciu v Liptovskom Jáne. Ide o maličké múzeum, ale o to lepšie. Počas takmer hodinovej prehliadky sa dozviete, ako vyzeral proces výroby mince v minulosti, od vyťaženia hrudy zlata alebo medi až po vyrazenie mince na vretenovom lise, ktorý doviezli do múzea z Francúzska. Najviac ma ale prekvapila baňa, ktorú vykopali a pripravili svojpomocne pod budovou, v ktorej sa múzeum nachádza. Ako nám povedal náš sprievodca "Nestavili sme ju dlho. Asi iba 2 roky" počas víkendov a voľných dní. Vtedy som pochopil že moje a jeho vnímanie času je zrejme odlišné. :) Do Mincovníčkova sme dorazili práve medzi prehliadkami, ale napriek tomu nás nenechali čakať na ďalšiu a tu nám dokonca prehliadku spravili iba pre 2 osoby.

Aj jaskyňa aj múzeum sú otvorené denne od 10:00 do 16:00. Často sa ale môže stať, že prídete k dverám a bude zamknuté. Vtedy treba chvíľu počkať, dokým sa skončí prehliadka a vrátia sa sprievodcovia do pokladne. Navštíviť tieto miesta odporúčam každému. Hlavne treba pozorne sledovať značky, aby ste ich našli.

Fotky Stanišovskej jaskyne a Podzemia pod vežami

Stanišovská jaskyňa

Pokladňa Stanišovskej jaskyne

Stanišovská jaskyňa

Vchod do Stanišovskej jaskyne

Náhodou práve priletel netopier

Sťahujem sa na Bahamy, našiel som zopár diamantov. To som si myslel keď som to zbadal, ale sú to iba kvapky vody.

V jaskyni to vyzerá aj takto. Steny jaskyne sú začiernené, pretože sa na biely vápenec usádzali sadze z lámp a faklí, ktoré si do jaskyne nosili ľudia v minulosti.

Tmavé chodby bez štipky svetla

Mincovníčkovo


Podzemie pod vežami - Mincovníčkovo, kde pochopíte, ako sa v minulosti vyrábali mince

Najprv bolo treba sfárať do bane a vyťažiť rudy

Potom sa aj pomocou takéhoto vrátku vytiahli na povrch

Následne sa pomocou tohto prístroja dozdrvili väčšie kúsky kameňov plných zlata alebo medi na menšie kúsky a...

...a potom nasledovalo ryžovanie.

Rozdúchavam oheň vo vyhni, aby sa zlato alebo meď dali tvarovať a aby sa z nich vytvorili krúžky, z ktorých sa potom vylisovala minca.

Tu konkrétne sa používa vretenový lis.

Sledujte nás aj na