5 základných pravidiel pri pozorovaní medveďa

05. 04. 2017
Autor Denisa Vetešková

A teraz nemyslím toho v zoologickej záhrade. I keď to má tiež svoje pravidlá. Videla som pár videí na youtube, pri ktorých sa mi rozum zastavoval. Ale to je iná.

Tu Vám chcem predstaviť pravidlá pri sledovaní divých medveďov, v riadnej prírode, na posede v lese. Mám ich od tých najpovolanejších - poľovníkov, ktorí medvede nielen pozorujú, ale aj prikrmujú, aby pekne chodili tam, kde ich chcete vidieť.

Najskôr si rezervujete miesto, najlepšie chatu v prírode, ďaleko od ľudí, aby to malo svoju atmosféru. Potom si rezervujete poľovníka-sprievodcu, ktorý sa v danej lokalite vyzná a Vášmu medveďovi dal zrejme aj meno. A naviac pozná toľko strašidelných historiek o medveďoch, že Vás to už cestou k posedu bude neskutočne baviť.

A tu je tých 5 pravidiel alebo zásad, ktoré treba dodržiavať:

  1. Buďte ticho! Samozrejme, že to myslím tak, aby ste na posede nevykrikovali žiadne heslá, nepískali po sebe a podobne. On totiž medveď nevie, že mu nejdete ublížiť a zdrhne ani nemrknete.
  2. Nepoužívajte parfém! Najlepšie ani antiperspirant, ani deodorant. Nevadí, že budete smrdieť ako "chlap", veď nejaký ste, nie? A ak ste žena, že to ten jeden večer vydržíte. Pomáha piť trochu viac destilátov alebo sedieť blízko ohňa.
  3. Blesk na fotoaparáte dajte do polohy OFF! To znamená vypnutý! Nevyrušuje to len popové hviezdy a kúzelníkov na javisku, ale aj medvede. Zľaknú sa a hádajte čo! Zdrhnú!
  4. Oblečte sa do neutrálnych prírodných farieb! Pre nás ženy zásada, ktorú zvládneme ľavou zadnou (i keď tiež to nie je jednoduché, nemyslite si, to treba poriadne premyslieť). Chlapovi vyberte nejakú mikinu v hnedej alebo zelenej farbe. Čiernou tiež nič nepokazíte.
  5. Modlite sa! Dobre, dobre, nenavádzam tu nikoho, aby sa pridal k nejakej cirkvi. V čokoľvek/kohokoľvek veríte, proste ho, aby vietor fúkal dobrým smerom! Lebo splnenie 4 predchádzajúcich zásad Vám bude k ničomu, ak si ten prírodný živel povanie smerom od Vás k medveďovi.

Vidieť medveďa takto naživo je neskutočný zážitok. Jeden z tých, ktoré Vám spôsobujú zimomriavky po tele. Je lepšie vidieť z posedu so sprievodcom, ako zoči voči medvedicou s mláďatami.

Sledujte nás aj na

Novinky e-mailom

Zadajte svoj e-mail a budeme Vám občas zasielať informácie o výhodných ponukách, novinkách a zaujímavostiach.