5 vecí na ktoré nezabudnúť pri turistike v zime

27. 01. 2016
Autor Martin Talač

Na ceste na Veľký Rozsustec

Väčšina ľudí si pod pojmom turistika predstavuje skôr letnú ako zimnú aktivitu. Ale to že je vonku zima a sneh neznamená, že by ste nemohli ísť do hôr. Rozdiel je, že je chladnejšie, rýchlejšie sa stmieva, turistické chodníky budú pravdepodobne zľadovatené a v niektorých pohoriach platia uzávery chodníkov. Napriek uzáverám sa však napríklad vo Vysokých Tatrách môžete od 1. novembra do 15. júna pohybovať na turistických chodníkoch, ktoré vedú k vysokohorským chatám. Ísť ďalej, je zakázané. Preto by ste mali dodržať nasledujúce rady, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam a mohli si užiť deň naplno.

Aj keď je teplejšie, tak sa vhodne obliecť

Dôležité je, vhodne sa obliecť. Zradné môžu byť najmä obdobia, kedy je v nižších polohách relatívne teplo a nepotrebujete nosiť ani čiapku, ale len čo vystúpite do výšky 1500 – 2000 metrov, pripravte sa na teplotu nižšiu o 10 – 15 °C a niekedy aj na vietor o sile víchrice. Preto sa v zime do hôr nikdy nevyberte bez čiapky, rukavíc a niekoľkých vrstiev - oblečenia, ktoré môžete mať najprv v ruksaku, ale neskôr keď sa ochladí sa vám budú hodiť.

Nezabúdať na tekutiny

V zime zrejme nikto z nás nevypije toľko tekutín ako v lete. Ale počas túry vypotíte pomerne veľké množstvo vody, napriek tomu, že nebudete cítiť až taký smäd. Nezabúdajte preto počas túry stále piť po menších množstvách. Sám poznám, ako sa v ruksaku po 2 hodinách voda ochladí tak, že na ňu nemám ani chuť. Preto, keď sa mi nechce variť do termosky ráno čaj, tak si do termosky napustím aspoň vodu z vodovodného kohútiku a tá mi vydrží v príjemnej teplote skoro celý deň.

Vhodné vybavenie

Je zima. Aj keď v nižších polohách je 10°C a po snehu ani stopy, nemyslite si, že tak to bude vyzerať aj na horách. Rátajte s tým, že všetky turistické chodníky budú pokryté aspoň tenkou vrstvou snehu, pod ktorou bude ľad! Preto do vyšších polôh rozhodne potrebujete mačky a paličky. Ak nemáte vlastné, dajú sa za pár eur požičať aj v niektorých obchodoch s turistickým oblečením. Hodiť sa tiež môže čelovka alebo baterka, ak by ste sa predsa len niekde zdržali a vracali by ste sa už za tmy.

Rýchlo sa stmieva, začať hneď ráno

Taktiež nezabúdajte, že deň v zime trvá približne 8-10 hodín a veľmi rýchlo sa stmieva. Preto je dôležité ísť na túru hneď ako sa rozvidnie, aby ste mali dostatok času na návrat.

Primeraná trasa

Naplánujte si vhodnú túru pre vás. V zime si radšej neplánujte 10 hodinový pochod, lebo naň zrejme nebudete mať dostatok času. Ak cez noc napadne viac snehu a ráno nebude ešte chodník prešlapaný, ľahko sa z 3 hodinovej prechádzky stane 6 hodín trápenia v snehu.

Ak idete na túru sám/sama, nezabudnite niekomu zo svojich blízkych povedať trasu. Ak sa ju rozhodnete zmeniť, tak o tom tiež niekoho informujte. Nechcem privolávať nič zlé, ale skomplikovalo by to hľadanie záchranárom.

Nepreceňujte svoje schopnosti a nebojte sa vrátiť, ak už nemáte dosť času, alebo je povrch nebezpečný a vy nemáte potrebné vybavenie.

Vybavenie na letnú turistiku nájdete skvelo zhrnuté tu. (s dovolením portálu Sorger).

Sledujte nás aj na